۱۳۸۹ اردیبهشت ۲۷, دوشنبه

ماریزا


امروز در حال وب گردی برخورد کردم به ترانه ای از ماریزا،خواننده پرتغالی.ماریزا خواننده فادو است، موسیقی اصیل پرتغالی که با دو گیتاریست و یک خواننده زن اجرا می شود.
Minh' alma نام ترانه ای از ماریزا؛ دانلود کنید
دانلود آلبومی دیگر از ماریزا
ویکی پدیا درباره موسیقی فادو می نویسد:

فادو (به انگلیسی: Fado)، سبکی از موسیقی مردمی است که ریشه‌های آن به احتمال زیاد به دهه ۱۸۲۰ میلادی و کشور پرتغال می‌رسد.
فادو لحنی محزون دارد و موضوعات آن بیشتر درباره دریا و زندگی تهی‌دستان است. آشکار نیست که آیا اصل فادو از آوازخوانی دریانوردان پرتغالی است یا برگرفته از سبک‌های موسیقایی برزیلی مانند لوندوم و مودینها. واژه فادو به معنی سرنوشت و با واژه fate انگلیسی هم‌ریشه‌است.
نخستین فادوخوان سرشناس ماریا سِورا نام داشت که در نیمه نخست سده ۱۹ میلادی می‌زیست. نوع فادوی او امروزه به «فادوی لیسابون» معروف است.
در دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ یک رشته آهنگ‌های فادو از شهر کوئیمبرای پرتغال که به نام فادوی کوئیمبرا معروف شدند محبوبیت زیادی یافتند. گیتاریستی به نام کارلوس پاردس (Carlos Paredes) و پدر او به نام آرتور پاردس استادان و پیشگامان این گونه از فادو و همچنین گیتار پرتغالی به شمار می‌آیند. فادو موسیقی اصیل پرتغالی‌هاست که با دو گیتاریست ویک خوانده (بیشتر خواننده زن )در قهوه‌خانه‌ها و رستوران‌ها اجرا می‌شود به گفته مردم پرتغال روح موسیقی اکنون پرتغال به شمار می‌آید.


۹ نظر:

 1. آدم خوبه منبع وبگردیشو هم اعلام کنه
  نه؟

  پاسخحذف
 2. سلام و ممنون از معرفی، اینم منبع وبگردی ایشان:
  http://khasmusic.blogfa.com/post-126.aspx
  شاد باشید

  پاسخحذف
 3. avalin nafari hasti ke mibinam mariza ro mishnasi! nice!

  پاسخحذف
 4. آقای محترم اختمالن وبلاگ "ناژو" براتون آشنا نیست؟ واقعن که!

  پاسخحذف
 5. ایرانه دیگه
  راحت باش

  پاسخحذف
 6. آقا! لااقل عین پست اونو نمی ذاشتی داداش! ضایع کردی!

  پاسخحذف
 7. http://naazhu.blogspot.com/2010/05/mariza.html

  پاسخحذف
 8. دل انگیز و آرام بخش بود

  پاسخحذف